Prędzej czy później z tematem pentatoniki spotkamy się tak czy siak. Jest to niezwykle często używane narzędzie w muzyce. Związane jest ono bezpośrednio z teorią muzyki, lecz wcale nie trzeba jej znać, by korzystać z niego. Jego poznanie pozwala na granie lepszych solówek i układanie ciekawszych riffów.
Pentatonika to pięć dźwięków. Na początku zajmiemy się jej dwoma podstawowymi rodzajami, smutną – mollową oraz wesołą – durową. Dowiecie się, którego rodzaju używać w danej sytuacji. Jasnym się stanie, jak bardzo uniwersalna jest pentatonika. Poznacie jej schematy na gryfie, które ułatwiają ich używanie. (zobacz książki do nauki skal w ksiegarniamuzyczna.pl)
Dla zainteresowanych teorią muzyki wytłumaczone zostaje z jakich składników złożone są pentatoniki. Tak naprawdę obie pentatoniki posiadają ten sam schemat, a ważne są jedynie relacje między danymi dźwiękami, a więc to, gdzie znajduje się ich centrum tonalne, które także zostaje wytłumaczone.
Dla średnio zaawansowanych w teorii muzyki przedstawione są relacje pomiędzy pentatoniką a skalami modalnymi. Zostaje zaprezentowany sposób w jaki można wyprowadzić pentatoniki ze skal modalnych oraz związki pomiędzy nimi.
Obie pentatoniki są bardzo proste w użyciu, a dają naprawdę dużo. Są doskonałym wstępem do poznania innych skal, nie mówiąc o tym, że są podstawą bluesa. Są poza tym używane niesłychanie często w jazzie, funku, rocku i metalu. Każdy muzyk powinien je znać.
Poradnik znajdziecie pod linkiem http://gitarzysci.pl/poradnik-pentatonika-t62485.html na forum gitarzysci.pl. Zamieszczonych jest tam wiele materiałów związanych ze światem muzyki i gitary.